Co się dzieje w naszym przedszkolu?


Zapraszamy Państwa, do zapoznania się z działaniami w naszym przedszkolu,

czyli w jaki sposób dzieci spędzają czas, gdy rodzice ciężko pracują.

Opracowanie: Monika Seremak i Agnieszka Frydrych

Luty 2020

          Luty to przede wszystkim czas odpoczynku i ferii. Wiele dzieci odwiedziło w tym czasie babcie lub wybrało się na narty. Jednak te, które z nami pozostały wcale się nie nudziły! Przy muzyce i tańcach celebrowaliśmy trwający w tych dniach karnawał. Urządzaliśmy zawody sportowe. Budowaliśmy igloo z klocków itp.

Ponadto w lutym starszaki udały się na zajęcia do Multicentrum. Tematem zajęć był Miś Boo w kosmosie. Dowiedzieli się czym jest czarna dziura i czy ktoś tam jest? Budowali rakietę kosmiczną z klocków K-nex a na za kończenie, każdy stworzył w programie komputerowym  ufoludka na planecie kosmicznej i wydrukował go na pamiątkę.

          Grupę Motylków odwiedził zaś niesamowity gość, tata Sary który jest architektem. W trakcie zajęć pokazał dzieciom na czym polega projektowanie i budowa mostów, wiaduktów i metra. Prezentował rysunki, szkice i film o budowie mostu. Mama Sary zaprojektowała most Północny w Warszawie.

          Podczas doświadczeń na warsztatach badawczych Labolo, Tygrysy, Kubusie, Króliki, Słoniki, Biedronki i Motylki dowiedziały się jak wyglądają chemiczne zwierzęta. Teraz  wiedzą już, że zabawa nieznanymi cieczami jest bardzo niebezpieczna.

          W lutym domknęliśmy dwie akcje charytatywne, w które włączyło się nasze przedszkole w ostatnim czasie. „Paczka dla zwierzaczka” (zbiórka darów straży dla zwierząt – dla psów i kotów) oraz zbiórkę ubrań i włączenia się do akcji „Drugie życie starej odzieży” zorganizowanej przez Obywatelską Fundację Pomocy Dzieciom OPP w Ząbkach.

          Po powrocie z ferii opowieści było co niemiara. I każdemu wrócił zapał i chęci do dalszej pracy. Jedni W ostatnim tygodniu zamienili się w wynalazców. Każdy mógł zrobić sobie pralkę i inny wynalazek, okazało się, że nasze przedszkolaki są bardzo kreatywne i mają szansę na naukową karierę. Inni zaś stali się paleontologami i odkrywali nowe skamieniałości oraz poznawali przyczyny wyginięcia dinozaurów. Słoniki pond to zbudowały z masy papierowej wielkiego dinozaura oraz robiły eksperymenty iście wybuchowe z wulkanem w tle.

Teraz wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy już wiosny i cieplejszych powiewów wiatru.

Styczeń 2020

Nowy rok, nowe wyzwania! Nasze przedszkolaki nie zwalniają tempa! Na dobry początek roku, podsumowaliśmy akcję „Góra Grosza” która trwała w naszym przedszkolu od 25listopada do 2stycznia!.Potem rozpoczęło się wielkie liczenie! – liczenia podjęły się wszystkie grupy od maluszków które przeliczały swoje grupowe zbiory, po starszaki, którzy dzielnie zliczali zbiory z całego przedszkola! – do tej pory brzmi nam jeszcze w uszach dźwięk przekładanych drobniaków:) Razem uzbieraliśmy 571,73 zł, które zostały przekazane do organizatorów akcji na wsparcie dzieci wychowujących się poza swoimi rodzinami.

Styczeń to przede wszystkim KARNAWAŁ! W tegorocznym balu brały udział same osobistości ze świata bajek i czarów. Były królewny i rycerze, byli superbohaterowie i różnego rodzaju przedstawiciele fauny… Od pszczółek po dinozaury. Zawitały także postacie pozaziemskie i roboty! Wszyscy razem bawili się wspaniale w rytm dziecięcych przebojów.

Po zabawie przyszedł czas na pracę, która naszym dzielnym starszakom nie jest obca! Najpierw w czasie zajęć badawczych poznali „Tajemnice rdzy”. Jak powstaje i jak można ją usunąć. Potem Podczas warsztatów kulinarnych „ Dzieciaki zdrowo smakują” dowiedzieli się dlaczego warto zdrowo się odżywiać i przygotowali własnoręcznie zdrowe słodkości bez użycia cukru! Było pysznie!

Następnie nadszedł czas na odrobinę kultury. Wszyscy obejrzeli spektakl „Baśń o 12 miesiącach”. W którym dobro, jak to już bywa zwyciężyło a przy okazji przypomnieliśmy sobie czym się charakteryzują poszczególne miesiące w roku.

Grupa „Słoników” wybrała się zaś na „Spotkanie z królem” do Zamku Królewskiego. W czasie lekcji muzealnej zwiedzali najpiękniejsze komnaty w zamku i dowiadywali się nie tylko jak wyglądało życie codzienne w zamku ale także takich ciekawostek jak na przykład, jaki owoc należał do ulubionych króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Do grupy Króliczków po raz kolejny zawitali rodzice z ulubionymi książkami swoich pociech w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Styczeń to wyjątkowy miesiąc z jeszcze jednego powodu! Wtedy to świętujemy dzień naszych ukochanych Dziadków i Babć. Wszystkie grupy jak co roku włożyły mnóstwo serca i pracy w przygotowanie przedstawień i małych upominków dla dziadków. Na naszej scenie pojawiły się Aniołki szukające zagubionego dzwoneczka, była też Święta Rodzina szukająca miejsca w Betlejem, a nawet jeden „Nieposłuszny dziadek” oraz Alladyn. W niejednym oku Babci i Dziadka zakręciła się łezka… oklaskom nie było końca a młodzi aktorzy już zapowiadają kolejne występy niebawem.

Grudzień 2019

W końcu nadszedł wytęskniony i ulubiony miesiąc i dużych i małych. I choć pogoda nadal nas nie rozpieszcza i tęsknimy za białym szaleństwem, to był to jak zwykle najbardziej magiczny miesiąc w roku!

Już w pierwszych dniach miesiąca magia zagościła w naszym przedszkolu dzięki występom Cyrku Pomponi. Były znikające przedmioty, fruwające talerze, nie zabrakło też klowna. Jednak serca dzieci podbił występ małego czarnego pudelka i węża który wcale nie siał grozy a jedynie zachwyt!

Zaraz po tym wydarzeniu, starsze grupy wzięły udział w cyklicznych Warsztatach Badawczych. Tym razem poznaliśmy zasadę działania zegara słonecznego i dowiedzieliśmy się, że także za pomocą różnych substancji naukowcy potrafią odmierzać czas!

3 grudnia Motylki wybrały się na wycieczkę do teatru SABAT w Warszawie na spektakl teatralny dla dzieci pt. „Pinokio Musical” na podstawie bajki Carla Collediego. Po spektaklu dzieci udały się za kulisy, poznały budowę sceny teatralnej, oglądały rekwizyty, poznały aktorów.

Aż w końcu nadszedł pierwszy z długo wyczekiwanych dni 6 grudnia czyli Mikołajki!! To wtedy Mikołaj pierwszy raz zostawił drobne upominki dla wszystkich dzieci. Panie zaś przygotowały na ten dzień wiele atrakcji. Grupa Słoników i Motylków urządziła sobie małe „zimowe zawody sportowe” w ramach których stoczyła nawet bitwę na śnieżki (te papierowe). Ponadto w każdej z grup od maluszków po starszaki tego dnia słychać było radosny śmiech dzieci i zimowe piosenki. Były tańce, zabawy i słuchanie historii o Świętym Mikołaju. Zaroiło się też od czerwonych czapek z pomponem i opasek z rogami reniferów na głowach dzieci i personelu.

7 grudnia nasze przedszkole wzięło udział w MIKOŁAJKOWYM TURNIEJU SPORTOWO – REKREACYJNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW „BAW SIĘ Z NAMI” zorganizowanym przez Wydział Sportu i Rekreacji dla dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy. w tym roku szkolnym było reprezentowane przez zespół 6-latków z grupy VIII „Motylki” (5 chłopców, 5 dziewczynek oraz 2 zawodników rezerwowych), wybrany przez instruktora zajęć gimnastycznych w przedszkolu. Rodzice Motylków tłumnie przybyli w przebraniach mikołajkowych z transparentami, trąbkami, bębenkami, pomponami do kibicowania. Zorganizowali wspaniały doping naszej reprezentacji i śmieszne hasła zagrzewające do sportowej postawy przedszkolaki. Dzięki przygotowaniu dzieci, ich skupieniu, chęci zmagania się z dyscyplinami sportowymi, wspaniałej zabawie i oczywiście najlepszemu dopingowi ze strony rodziców, nasza reprezentacja zdobyła III miejsce. Otrzymała puchar oraz dyplom, który odebrała p. wicedyrektor Ewa Chacińska. Każdy uczestnik dostał medal oraz torbę z upominkami.

Sportu nigdy dość dlatego też kilka dni później odbyły się Mikołajkowe wyścigi rzędów przygotowane i przeprowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego z SP 314 z Warszawy – mamę Asi i Ani. Grupa Motylków i Słoników zmagała się w różnych wyzwaniach sportowych. Było dużo śmiechu i zabawy i solidna dawka zdrowej rywalizacji!

To jednak nadal nie koniec atrakcji. W grupie Królików i Kangurków odbyły się świąteczne spotkania w trakcie których dzieci wraz z rodzicami mogły poznawać bożonarodzeniowe tradycje, wykonywać ozdoby świąteczne, śpiewać kolędy czy nawet stworzyć świąteczną foto-budkę.

Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany dzień! Spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wszystkie dzieci odświętnie ubrane zgromadziły się w sali teatralnej i w napięciu oczekiwały przyjścia gościa! Kiedy się zjawił radości i wspólnym tańcom i zabawom nie było końca! Takie spotkanie zdarza się tylko raz do roku. Każdy na pamiątkę mógł zrobić się zdjęcie z Mikołajem no i oczywiście dla każdego czekała paczuszka z prezentami i łakociami!

Zajęcia w Multicentrum były bardzo ciekawe, ale też trudne, wymagające skupienia i współpracy z kolegą/koleżanką. Uruchomienie wiatraczka z silnikiem okazało się wyzwaniem dla Tygrysów i Kubusiów, na szczęście wszyscy poradzili sobie wzorowo.

Następnego dnia –kolejne atrakcje – (dzięki rodzicom Kornela) wyjazd Tygrysków z Motylkami do Małej Warszawy, gdzie Polskie Radio organizowało imprezę Mikołajkową dla dzieci. Podczas wydarzenia miały miejsce następujące atrakcje: występ dzieci z Akademii Teatru Muzycznego w Warszawie – śpiewanie kolęd i pastorałek, warsztaty robienia pierniczków (każde dziecko zrobiło i ozdobiło woreczek pierniczków i uczestniczyło w poczęstunku). Ponad to dzieci uczestniczyły w warsztatach reporterskich i spotkały się z Mikołajem a także zrobiło sobie w przebraniu świątecznym zdjęcie z mikołajem i dostało zdjęcie na pamiątkę.

Małe Kangurki poznały także w tym miesiącu prace krawcowej „od podszewki”. Niezastąpiona p. Wiesia bardzo dokładnie objaśniła dzieciom i zademonstrowała, na czym polega praca krawcowej. W czasie zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się z akcesoriami potrzebnymi do szycia, poznania różnych rodzajów materiałów, oglądania wykrojów, zapoznania się z etapami powstawania ubrań itp: od pobrania miar, poprzez wykrój, aż do gotowego wyrobu. Na koniec pani Wiesia wspólnie z przedszkolakami wyszyła serce na przygotowanym wcześniej materiale.

Tuż przed samymi świętami, Słoniki, Motylki, Kubusie, Tygryski a także Króliki i Biedronki wzięły udział w warsztatach zdobienia szklanej bombki organizowanych przez Agencję artystyczną AS z Krakowa, które to mogły zawisnąć na ich domowych choinkach.

To był naprawdę fantastyczny miesiąc. Teraz czekamy na to co przyniesie nam w darze NOWY ROK!

Listopad 2019

Choć listopad zazwyczaj kojarzy się z chłodem i szarugą to w naszym przedszkolu był to wyjątkowy gorący miesiąc a to za sprawą wielu atrakcji i zajęć które czekały na dzieciaki.

Już na samym początku miesiąca przedszkolaki ze starszych grup miały „elektryzującą” okazję dowiedzieć się w trakcie zajęć badawczych, czym jest prąd! Jak powstaję, co jest jego przewodnikiem a co nie i dlaczego prąd musi mieć obieg zamknięty.

Kilka dni później bo 8.11 nasze Przedszkole włączyło się do akcji ,,Przedszkole dla hymnu – bijemy rekord w śpiewaniu hymnu” i o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu razem ze wszystkimi dziećmi z przedszkola, nauczycielkami, pracownikami, a także niektórymi rodzicami. Na ten dzień dzieci i nauczycielki ubrali się na galowo a także wszystkie grupy przygotowały flagi lub kotyliony aby jeszcze bardziej podkreślić rangę tego święta.

Jak to w naszym Przedszkolu w listopadzie także nie mogło zabraknąć wydarzeń teatralnych. 19 listopada grupy IV -X odświętnie ubrane poszły do teatru w BOK-u na przedstawieniu ,,W Krainie Bajek”. Następnego dnia oglądały przedstawienie ,,Kot w butach”, ty, razem już w przedszkolu.

30 lat temu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Tego dnia w naszym przedszkolu dzieci dowiadywały się jakie mają prawa. Wykonywały różne prace plastyczne które pomagały im je utrwalić.

Wspólnie obchodziliśmy także Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko razem ze swoim misiem wzięło udział w zabawach integracyjnych, wspólnie z nimi spędzało czas na zabawach i zajęciach. Przy okazji dowiadywało się, że miś pluszowy ma niewiele wspólnego z Niedźwiedziem który jest stworzeniem dzikim i którego lepiej nie przytulać.

Ponad to  dzieci z grupy Tygrysków i Kubusiów podczas zajęć w Multicentrum mogły zaprojektować zamek z zewnątrz wewnątrz na komputerze, a następnie wydrukować swoją pracę, a w tym czasie drugi zespół budował przestrzenne rybki, dinozaury i wielbłądy. Bardzo dużo emocji wzbudziło zrobienie mieszkanka dla Zi – przyjaciela z innej planety. Maskotka ma swoje okno, łóżko, telewizor, a nawet lodówkę.

Natomiast dzieci z Motylków i Biedronek spotkały się z ratownikami medycznymi którzy poprowadzili dla nich zajęcia z udzielania pierwszej pomocy a także miały okazję z bliska przyjrzeć się karetce pogotowia. Wejść do środka i poczuć się jak prawdziwi ratownicy!

Biedronki odwiedziły także Klinikę Weterynaryjną. Dowiedziały się na czym polega praca weterynarza i jak należy dbać o ich domowych pupili.

Przed nami zaś najbardziej wyczekiwany miesiąc w roku! Co tym razem nam przyniesie i czy odwiedzi nas długo wyczekiwany gość z długa brodą i w czerwonym stroju?

PAŹDZIERNIK 2019

Kolejny miesiąc w naszym przedszkolu minął nam bardzo szybko a to za sprawą wielu ciekawych wydarzeń które miały miejsce.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dzień 04.10 długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci pierwszorocznych z naszego przedszkola. Tego właśnie dnia odbyła się ich pierwsza ważna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.

W uroczystości brali udział również rodzice Przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania dzieci i gości. Były piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po zabawie dzieci obiecały, że będą zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom oraz być dzielnymi przedszkolakami. Następnie każde dziecko zostało pasowane na przedszkolaka.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dużą pluszową kredkę oraz słodki upominek.  Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć – Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!

„ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA– wycieczka do Głęboczycy.

9 października wszystkie grupy dzieci 6-letnich udały się na jednodniową wycieczkę do Głęboczycy na „Święto pieczonego ziemniaka”.  Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w wykopki. Po ciężkiej pracy smakowały pieczonych w ognisku ziemniaków. Potem wyruszyły na przejażdżkę wozem za ciągnikiem. Wysłuchały prezentacji o pszczołach, ulu i miodzie. Obserwowały pasiekę i kolejne etapy powstawania miodu.  Następnie uczestniczyły w wielu zabawach w plenerze. Propozycji było wiele: leśny labirynt, dojenie krowy, tyrolka, łowienie rybek, układanie mega puzzli, tor przeszkód, przeciąganie liny, slalom między workami. Na koniec dzieci odwiedziły krainę bajek, w której jak to w bajkach było bajecznie, czasem trwożnie ale zawsze z morałem.

ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

10 października całe nasze przedszkole świętowało dzień drzewa. Tradycyjnie dzieci przyszły ubrane w kolory złotej polskiej jesieni. Przedszkolaki podczas zabaw, gier, prezentacji multimedialnych dowiadywały się o roli drzew dla istnienia życia na ziemi. Uczyły się o makulaturze, recyklingu… Dowiadywały się w jaki sposób ludzie na świecie szanują i dbają o drzewa oraz materiały drzewo pochodne. Szukały nowych rozwiązań i proponowały ciekawe pomysły, w jaki sposób one mogą dbać o drzewa. Cały dzień upływał pod hasłem „Tworzymy – Nie marnujemy”. Tego dnia powstawały piękne papierowe wytwory artystyczne dzieci i ani kawałek papieru nie został zmarnowany. Na koniec tworzyły przepiękne grupowe prace plastyczne z materiałów ekologicznych. Takie wspólne przedsięwzięcia robią wiele dobrego dla środowiska ale również dla relacji współuczestników celebrowanych wydarzeń.

WYCIECZKI Z FUNDACJĄ AVE

Grupa Tygrysków oraz Kubusiów wybrały się w tym miesiącu na dwie wycieczki z p. Bartłomiejem Włodkowskim z Fundacji Ave. Pierwszą z nich była wyprawa zabytkowym autobusem tzw. ogórkiem po okolicy, w ramach rozwijania lokalnego patriotyzmu ,,Białołęka – moja mała ojczyzna”. Dzieci poznały zabytki, ciekawe historię, a pan Bartłomiej – przewodnik na długo pozostanie w pamięci dzieci, które z ogromnym zainteresowaniem go słuchały.

Druga wycieczka również z Fundacją Ave i p. Bartłomiejem, odbyła się na koniec miesiąca, tuż przed 1 listopada, Tym razem już tylko Tygrysy miały okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych podczas spaceru po Tarchomińskim Cmentarzu. Dzieci rozwiązywały zadania przygotowane przez Ducha Tarchomińskiego Cmentarza, w nadziei, że go spotkają. Szukały grobu z winogronami, Białej Damy, Anioła z kwiatami i krzyżem na piersi, grobu pokrytego bluszczem, otoczonego kolcami oraz grobu z literą P. W ciszy i pełne zainteresowania słuchały opowieści o Josephie Labeyu fundatorze białołęckich winnic(tak, tak, ponad 100 lat temu na Tarchominie były winnice), o Białej Damie nazywanej Krychą, malarzu Engelbercie Bytomskim, a także o rodzinie Wożniaków, którzy się schowali w grobowcu. Na koniec dzieci dowiedziały się o bohaterskiej postawie białołęckich powstańców, którzy przeprawili się przez Wisłę pod osłoną nocy, aby walczyć z innymi o wolność. Nagrodą za rozwiązanie zagadek, było spotkanie z Duchem. Jak przystało na odważne Tygrysy, nikt się nie bał.

LEKCJA BIBLIOTECZNA i MULTICENTRUM

Zajęcia w Bibliotece pozwoliły starszym dzieciom rozumieć, dlaczego nie wolno marnować jedzenia i co zrobić z jego nadmiarem. Na koniec samodzielnie wykonały magnesy. Podczas zajęć w Multicentrum, dzieci układały z klocków wybrane przez siebie modele, a na zajęciach muzycznych miały okazję grać na specjalnych rurkach gamę i inne krótkie utwory wg instrukcji dyrygenta. Tygrysy wzięły również udział w mini konkursie, w zabawie ruchowej do piosenki – ich zadaniem było zrobić figurkę i zastygnąć w miejscu.

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ

18 października Motylki przygotowały niespodziankę dla przedszkola. Zrobiły dużą grupową kartkę z życzeniami z okazji nadejścia złotej polskiej jesieni. Udały się na pocztę, kupiły znaczek i wysłały do przedszkola. Złożyły pracownikom poczty życzenia z okazji ich święta, podziękowały za to, że dzięki nim otrzymujemy listy i paczki na cza. Wręczyły również kartkę z życzeniami.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Grupę „ Królików” odwiedziło dwoje rodziców, by w ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” przeczytać przedszkolakom wybraną pozycję z literatury dziecięcej. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały historii o „Pingwinku” i o „Króliczku” a potem chętnie opowiadały o swoich ulubionych przytulankach. Następnie przy stolikach dzieci wykonały prace plastyczne związane z tematyką wysłuchanej bajki. Za pięknie wykonane zadanie dzieci otrzymały stempelki i niespodzianki oraz słodkie przekąski. Dzieci podziękowały gościom za mile spędzony czas i zaprosiły ponownie do wspólnego czytania.

NAUKOWE I KULTURALNE PRZEDSZKOLE

Po raz kolejny w tym roku szkolnym, Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach badawczych. Tym razem nosiły one tytuł „Ciecz czy nie ciecz?” i przybliżyły dzieciom wiedzę na temat stanów skupienia jakie można obserwować w przyrodzie a także zdradziły czym jest ciecz nienewtonowska!

Ponad to jak zwykle nie mogło zabraknąć w naszym przedszkolu spotkania z teatrem. W tym miesiącu mieliśmy przyjemność oglądania aż dwóch spektakli. Pierwszy „Serce w plecaku” – przybliżyło dzięki Pieśniom Legionów (które także dzieci miały okazję poznać i śpiewać) zagadnienia wojny, zaborów, czym jest godło i jakie są nasze barwy narodowe oraz co oznacza, że Polska jest niepodległa.

Drugie zaś w wykonaniu teatru Parandyk nosiło tytuł „Zielona karuzela”. Spektakl, ukazywał piękno ojczystej przyrody oraz na czym polega cykliczność zjawisk. Uczył małych ekologów kochania natury każdego dnia, nie tylko majowego, ale i… listopadowego.

WRZESIEŃ 2019

W nowy rok szkolny weszliśmy pełni zapału i chęci do odkrywania nowych rzeczy. Początek roku to zawsze najtrudniejszy moment dla maluchów czyli dzieci 3 letnich. często niesie on ze sobą wiele niepewności i niepokoju związanego z nową sytuacją. Jednak dzięki współpracy i zaangażowaniu rodziców oraz ogromu ciepła i wyrozumiałości nauczycielek dzieci szybko poczuły się jak w domu. Adaptacja przebiegła w atmosferze spokoju, zrozumienia i poczuciu bezpieczeństwa.

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE

Dlatego też już 20.09 września maluszki z grupy I „Puchatki” i II „Kangurki”, czyli 3-latki wybrały się na wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było utrwalenie sobie zasad ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Przedszkolaki przede wszystkim uczyły się właściwego sposobu przechodzenia przez jezdnię.
Teraz już każdy „Puchatek” i „Kangurek” wie, jak należy zachowywać się na ulicy, gdzie można przechodzić przez ulicę i na jakim świetle.

BIAŁOŁĘKA MOJA MAŁA OJCZYZN

Grupa VIII „Motylków” realizowała projekt Towarzystwa Przyjaciół Warszawy pt. „Białołęka –  moja mała Ojczyzna”, ze środków Dzielnicy Białołęka. Odbył się cykl  zajęć dydaktyczno-plastycznych, które zawsze rozpoczynały się zabawami integracyjnymi. Dzieci zapoznały się z przyroda Białołęki. Dowiedziały się, jaka roślinność jest charakterystyczna dla dzielnicy Białołęka oraz jakie zwierzęta można tutaj spotkać. Ponad to poznały także zabytki Białołęki. Dowiedziały się co oznacza termin zabytek i jakie jest symboliczne oznaczenie zabytków w Polsce. Oglądały ilustracje przestawiające zabytkowe miejsca Białołęki i wysłuchały ciekawych historii. W części artystycznej wykonały przestrzenne kamienice, które połączono tworząc „Zabytkowe miasto”. Motylki wiedzą już także z jakich dzielnic składa się Warszawa, oraz poznały nazwy ulic na Białołęce oraz ich pochodzenie. Były bardzo ciekawe skąd pochodzą nazwy ulic przy których mieszkają. Czytali globalnie i dopasowywali nazwy ulic do ilustracji prezentujących źródła pochodzenia tych nazw.
Zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób i poruszały bliskie i ciekawe tematy dla dzieci zamieszkujących teren Białołęki. Dzieciom podobały się zajęcia, ale najbardziej różnorodność materiałów plastycznych, z których mogły tworzyć prace.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

16 września obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia było wiele twórczych zabaw (dramowe, muzyczne, ruchowe, plastyczne) mających na celu budowanie pozytywnej samooceny dziecka. Działania te miały na celu pomóc dzieciom w odkrywaniu talentów, poznawaniu swoich mocnych stron i prezentowaniu ich. Motywem przewodnim oczywiście była kropka. Po wejściu do sali dzieci odrysowywały i wycinały kolorowe kropki, którymi ozdobiły swoje ubrania. Grupa VII obejrzała prezentację multimedialną bajki Petera H. Reynoldsa pt. „Kropka” (youtube) opowiadającej historię dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzyła ze własne możliwości dopóki nie zrobiła jednej kropki.

WYCIECZKA NA KOMISARIAT POLICJI

17 września Grupa VII „Biedronki” wybrała się z wizytą do Komisariatu Policji przy ul. Myśliborskiej, gdzie miały okazję zapoznać się ze pracą Policji, zwiedzić Komisariat oraz utrwalić zasady bezpieczeństwa.

LEKCJA BIBLIOTECZNA

18 września  zaś ta sama grupa Biedronek odwiedziła Bibliotekę przy ul Antalla. Dzieci zwiedziły Wypożyczalnię dla dzieci i młodzieży, zapoznały się z obowiązującymi tam zasadami oraz uczestniczyły w ciekawej lekcji bibliotecznej.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września – to wyjątkowy dzień dla wszystkich Przedszkolaków w Polsce, bowiem Sejm 13 września 2013 roku przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka, podkreślając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Również nasze przedszkole świętowało ten wyjątkowy dzień. We wszystkich grupach wrzało od zabawy i śmiechu przedszkolaków. Na tablicach informacyjnych i stronie internetowej przedszkola umieszczono informacje o święcie przedszkolaków i życzenia

POWITANIE JESIENI 

W poniedziałek 23 września 2019 r. dzieci w poszczególnych grupach witały pierwszy dzień astronomicznej jesieni kolorem czerwonym. Rodzice zadbali by ich pociechy tego dnia miały na sobie czerwony element ubioru a panie nauczycielki o wyjątkowe zabawy, prace plastyczne i eksperymenty rozbudzające ciekawość poznawczą dzieci. Gorąco przyjęta nowa pora roku na pewno nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby.

POLSKIE RADIO DZIECIOM

W poniedziałek 30 września 2019 r. wczesnym rankiem grupa 6-latków „Motylki” pojechała na wycieczkę do Polskiego Radia. Dzieci zostały oprowadzone po siedzibie radia. Miały okazję zobaczyć jak przygotowuje się do nagrań i jak nagrywa się audycje radiowe. Dzieci uczestniczyły w audycji Polskiego Radia Dzieciom na żywo.
To było niezapomniane przeżycie dla dzieci. Dziękujemy mamie Poli oraz tacie Kornela za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

TO JESZCZE NIE KONIEC!

Jak widać wrzesień był miesiącem bardzo pracowitym  i pełnym nowych doświadczeń dla dzieci. Jednak to jeszcze nie wszystko. We wrześniu w grupach od V do X odbyły się także  pierwsze warsztaty badawcze LABOLO o nazwie :Fruwający magnes” dzieci utrwalały na nich pojęcia: naukowiec i laboratorium. Oraz zapoznały się z pojęciami magnesu i linii pola magnetycznego. A wszystko to poprzez fascynujące eksperymenty i doświadczenia.
Ponad to na naszej małej scenie ponownie zagościł teatr. Przedszkolaki w trakcie przedstawienia mogły przypomnieć sobie jak należy zachowywać się w teatrze oraz przeżyć pierwszy dzień przedszkola z niesforną i niepokorną Lili.