Co się dzieje w naszym przedszkolu?


Zapraszamy Państwa, do zapoznania się z działaniami w naszym przedszkolu, 

czyli w jaki sposób dzieci spędzają czas, gdy rodzice ciężko pracują.

 

C Z E R W I E C  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Minął ostatni  miesiąc  roku przedszkolnego. Pożegnaliśmy czerwiec a wraz z nim, część z dzieci, które  po wakacyjnej przerwie rozpoczną naukę w szkole. Czerwiec to miesiąc wielu przeżyć i atrakcji począwszy już od pierwszego dnia.

1 czerwca wszystkie grupy świętowały Dzień Dziecka na sali widowiskowej podczas wspólnych zabaw tanecznych a następnie w swoich grupach. W grupie VII z okazji tego ważnego święta Babcia Nikosia czytała książkę. Wszystkie dzieci w przedszkolu otrzymały również upominki z okazji swojego święta.

W pierwszych dniach czerwca wszystkie grupy zaprezentowały swoje umiejętności podczas przedstawień z okazji zakończenia roku przedszkolnego. Najmłodsze grupy I i II wystawiły przedstawienie „Pingwinki na wakacjach” dzieci z gr. III i IV wystąpiły przed rodzicami w pantomimie ,,Calineczka”, gr. V  prezentowała „Jasia i Małgosię”, VI i VII zaprezentowały się w musicalu „Brzydkie kaczątko”, VIII, IX i X pożegnały się już z przedszkolem, aby rozpocząć naukę w szkole „Uroczystym pożegnaniem przedszkola”.

Grupy starsze miło spędziły czas na wycieczkach np. gr. X była w Czarnkowie, gr IV i VII w Dinolandzie – dzieci rozwijały swoje zainteresowania podczas obserwacji dinozaurów w dużych rozmiarach,  III i IV bawiła się w Argo – City: dzieci uczestniczyły w tyrolce, bawiły się w kopalnię złota, doiły sztuczną krowę, próbowały wydostać się z labiryntu i miały możliwość przejażdżki wozem.  Na koniec zjadły pyszną kiełbaskę prosto z ogniska. Z pewnością będą długo wspominać tę wycieczkę, sam fakt jazdy autokarem był już dla nich ogromnym przeżyciem.

Kilka grup odwiedziło Oceanarium, dzieci miały możliwość oglądać film ,,Oceanarium” w specjalnej kopule. Świat oceanu widziany z dołu to również niesamowita przygoda.

Grupy najmłodsze zamiast wycieczki odbyły spotkanie z milusińskimi Alpakami było to dla nich ogromne przeżycie.

Kilka grup było na spacerze w Parku Picassa, dzieci zapoznały się z jego nazwą, tężnią solankową oraz mogły pobawić się na sprzęcie terenowym w parku.

Wszystkie grupy świętowały nadejście lata zabawami integracyjnymi. Jak również  Dzień Taty – gr. IV malowała portret taty i  zorganizowała wystawę. Gr. V wykonała kolorowe krawaty z różnorodnego materiału w, a gr. I laurki.

Gr. V obchodziła dzień Smurfa i wykonała makietę Wioski Smurfów z różnorodnych materiałów. Niektóre grupy obchodziły również Dzień Żyrafy – poznały najwyższe zwierzę na ziemi, we wszystkich grupach obchodzony był  – Dzień Mleka.

Opracowanie:
mgr Sylwia Przygucka

M A J  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Maj w naszym przedszkolu obfitował w wiele ważnych wydarzeń! Rozpoczęliśmy „Dniami podróży po Polsce”. Przedszkolaki w czasie zajęć miały okazję poznać nie tylko trochę historii naszego kraju i dowiedzieć się jakie są nasze symbole narodowe, ale także poznać kulturę różnych regionów, np. zapoznając je z regionem gór, dzieci oglądały oryginalne elementy stroju góralki: gorset, korale, serdak, chustka. Słuchały muzyki góralskiej i oglądały prezentację tańca zbójnickiego oraz słuchały góralskiej gwary. Ponadto dowiadywały się kim był Smok Wawelski i dlaczego w herbie Warszawy jest Syrenka. Starsze dzieci zostały także zapoznane z sylwetami słynnych Polaków jak Fryderyk Chopin czy Maria Skłodowska-Curie.

Starszaki w ramach realizacji projektu 6 obrazów dla sześciolatka, dowiedziały się o roli światła i cienia w obrazie oraz o tym, że kiedyś biedni ludzie byli statystami dla malarzy. Grupa III w tym miesiącu zamieniła się w autorów bajek. W ramach projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” dzieci zrealizowały moduł „Misiowy bajarz”. Brały udział w zajęciach prowadzonych metodą storyline, rozwiązywały problemy postawione w historii i zadania Małego Misia. Następnie stworzyły bajkę o „Krainie Figur”, do której wymyśliły tekst i narysowały niesamowite i pomysłowe ilustracje.

Na zakończenie innowacji pedagogicznej ,,Gitarowy świat w Słoneczkach” dzieci z grupy IV wzięły udział w zabawie na rozpoznawanie piosenek ze znanego im repertuaru dziecięcego po dźwiękach gitary.

W wielu grupach gościli także nasi niezawodni rodzice, z ulubionymi książkami swoich milusińskich, aby krzewić miłość do literatury wśród naszych przedszkolaków.

W grupie IX pojawił się tata Marcela, który zaszczepiał wśród Tygrysków miłość do gitary elektrycznej i muzyki rockowej.

To nie koniec kulturalnych atrakcji. Grupa Motylków wystawiła dla naszych przedszkolaków sztukę pt. „Mała Syrenka”, z którą w kwietniu zdobyły wyróżnienie na Przeglądzie Małych Form Teatralnych.

Zwieńczeniem kulturalnych poczynań z całego roku, było zdobycie dyplomu dla naszego przedszkola za realizację Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”.

Koniec miesiąca był nie mniej pasjonujący. We wszystkich grupach odbyły się zajęcia z rodzicami z okazji Dnia Rodziny. W tych dniach przedszkole jeszcze bardziej niż zwykle tętniło życiem. Zewsząd było słychać muzykę i śmiech. Był to wspaniały czas, który pozwolił zbudować jeszcze lepsze relacje naszej kadry z dziećmi i ich rodzicami.

Część grup wzięła udział w warsztatach czekoladowych, na których przygotowywali słodkie upominki dla mam i sami skosztowali co nieco. Wszystkie zaś przedszkolaki przygotowały drobne upominki dla swoich mam i tatusiów z okazji ich święta.

W poszczególnych grupach realizowanych było też wiele wyjątkowych dni, jak np.: „Dzień sałaty”, „Dzień Bibliotekarza”, „Dzień praw zwierząt” czy „Dzień dobrych uczynków”. Odbyło się także spotkanie ze strażnikiem ze Straży Miejskiej, który zapoznał najstarsze grupy ze swoim zawodem.

Nasze przedszkole zaangażowało się w akcję „Rowerowy Maj”, która promowała aktywny tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Najwytrwalsi zdobyli wspaniałe nagrody rzeczowe, a co ważniejsze zbudowali swoją kondycję fizyczną i zadbali o zdrowie.

Miesiąc zakończyliśmy wspólnym PIKNIKIEM RODZINNYM! Nie zabrakło na nim takich atrakcji jak malowanie buzi, kręcenie balonów, malowanie na folii, konkurs na najlepsze ciasto, występy artystyczne zespołu „Puenta” itp. Na wszystkich czekał także ciepły posiłek (grochówka lub hot-dog), przepyszne wypieki rodziców, owoce, lemoniada oraz lody.

Opracowanie:
mgr Wioletta Milewska

K W I E C I E Ń  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

„Kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy, trochę lata”– to stare przysłowie potwierdziło się w tym roku przedszkolnym. Każda pogodna jest świetną okazją do spędzenia wspaniałego czasu w przedszkolu. Zdjęcie restrykcji pandemicznych stało się szansą dla rodziców do uczestnictwa w życiu placówki.
W grupie Pszczółek były trzy mamy, które czytały dzieciom na odpoczynku poobiednim w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
31.03 w Słonikach tata Gai poprowadził zajęcia pt. „Eksperymenty i doświadczenia”. Dzieci miały radość z tworzenia: wulkanów, slimów i gniotków.
Już 1 kwietnia grupa Tygrysków gościła od dłuższego czasu wyczekiwanego pierwszego rodzica w sali przedszkolnej. Był nim tata Marcela, który przyszedł do dzieci z ulubioną gitarą. Zapoznał przedszkolaków z instrumentem oraz sposobami gry na tym instrumencie strunowym. Zagrał też kilka utworów kapel rokowych.
W pierwszym tygodniu kwietnia obchodziliśmy na terenie przedszkola Tydzień Książki, a 04.04 – „Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci”. W związku z tym zostały przygotowane tablice przedstawiające „Zalety czytania dzieciom”. Rodzie mogli zapoznać się z listą ciekawych książek do czytania dzieciom z ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dzieci poznawały cykl powstawania książek i utrwalały zasady szanowania ich. Grupy „Słoneczek”, „Kangurków”, „Słoników”, „Tygrysków” , „Kubusiów” wykonały zakładki do książek, a jedna z mam czytała dzieciom bajkę w ramach akcji „Magiczna moc bajek-CPCD”. Kubusie w ramach tego projektu zajęły się tematyką z modułu VII „Piękno i ochrona przyrody”. W ramach modułu dzieci brały udział w zajęciach „Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę”, które uświadomiły im znaczenie wody w przyrodzie i konieczność jej oszczędzania. Grupa Motylków realizowała moduł „Cztery Wielkie Wynalazki – druk, kompas, papier, proch” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Dzieci zapoznały się z wynalazkami pochodzącymi z Chin.
5 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty „6 obrazów dla sześciolatka” organizowany przez fundację Ave. Grupa Tygrysków omawiała obraz pt. „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej. Grupa Kubusiów poznała obraz A Gierymskiego „W altanie”.
06.04 – Dzień Sportu – Tygryski spędziły ten dzień stawiając na zorganizowanie zawodów w sali widowiskowej. Dzieci miały okazję doskonalić sprawność fizyczną na kilku stacjach gimnastycznych: rzucając do kosza, chodząc po ławeczce, skacząc na skakankach, kręcąc hula-hop. Motylki uświadomiły sobie, że sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to przede wszystkim nauka cierpliwości i umiejętności współpracy w grupie. W tym dniu grupa Motylków była też na lekcji bibliotecznej.
07.04 – Dzień zdrowia – był dla przedszkolaków okazją do poruszenia najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie.
W dniach 08-11.04 odbył się Kiermasz Wielkanocny – efekt pracy rodziców z dziećmi mającymi wesprzeć realizację pikniku dla dzieci.
11.04. – Święto jajka – Tygryski miały okazję do eksperymentowania z jajkiem i nauki wyciągania wniosków z obserwacji.
W okresie przed Wielkanocą odbył się w naszym przedszkolu konkurs „Regionalne cuda” w ramach modułu z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Laureatami konkursu zostało 8 dzieci oraz wyróżniono 7 prac za kreatywność. Prace konkursowe wyeksponowano na wystawie a następnie wzbogaciły przedszkolny kiermasz wielkanocny. Partycja z grupy Tygrysów odebrała dyplom za zajęcie 2 miejsca w konkursie na „Kartkę wielkanocną”. W grupie „Słoneczka” dzieci sprawdzały, dlaczego baba wielkanocna rośnie i okazało się, że drożdże mają potężną moc… napompowały balon.
12.04 – realizacja programu „How do you feel?” w grupach Tygrysów i Kubusiów to „Świadomość emocji – gdzie czuję emocje w ciele?”-omówienie z dziećmi :
1. Jakie sygnały z ciała oznaczają jaką emocję?
2. Których części ciała używamy do wyrażania konkretnej emocji i w jaki sposób?
Cały kwiecień trwał we wszystkich grupach warzywny challange – polegał na zapisywaniu w kalendarzu zjadanych warzyw przez dzieci. Na zakończenie jego grupy dostały dyplomy i chipsy warzywne, jako zachętę do dbania o swoje zdrowie.
19.04 – Portrety sytuacji: Pomagające dbać o zdrowie psychiczne. Przedstawianie sytuacji, kiedy czuję się szczęśliwy/-a, zły/-a, smutny/-a. Pani Asia psycholog przeprowadziła z dziećmi rozmowę o sytuacjach wzbudzających u dzieci pozytywne emocje i negatywne. Przedszkolaki przy pomocy pantomimy pokazywały, jak wtedy zachowuje się ciało: jaką przyjmują postawę, mimikę. Dowiedziały się o sposobach odreagowania w sytuacji napięcia emocjonalnego bez szkodzenia innym.
20.04 – w naszej najbliższej Publicznej Bibliotece na ul. Antalla grupa Słoników” odbyła lekcję biblioteczną, na której koniec dzieci zrobiły zakładki do książek.
21.04 – do naszej placówki zawitał Teatrzyk „Bajka o Smogu Niewawelskim”– wspaniale pasował do realizowanego tematu o naszej planecie. Smok ten chodził po lesie i nudząc się przyczepiał do siebie śmieci. Tak ubrany poszedł do miasta i do niego przyczepił się Smog. Jego przyjaciele bardzo namawiali go do segregacji odpadów, zachowań ekologicznych i chcieli zobaczyć przyjaciela w dawnym wydaniu.
22.04 – Międzynarodowy dzień Ziemi – podczas, którego dzieci utrwalały sposoby segregowania śmieci, sprzątały teren przedszkola, spacerowały dookoła przedszkola sprawdzając, czy ludzie wyrzucają śmieci do kosza. Niestety okazało się, że w wielu miejscach są kosze, a śmieci leżą zupełnie gdzie indziej. W starszych grupach przedszkolaki zrobiły plakaty promujące czystą Ziemię oraz aktywnie uczestniczyły w akcji ekologicznej sprzątania Ziemi.
25.04 – Słoneczka i Słoniki” z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Hałasu, uczyły się dbać o swój słuch i zdrowie poprzez cichą zabawę i rozmowy prowadzone umiarkowanym głosem.
26.04 – Grupa Tygrysów” wybrała się do Galerii Północnej na warsztaty kulinarne „Jak powstaje czekolada?” – podczas, których degustowały i tworzyły własnego projektu smakołyki.
27.04 – Grupa Motylków” brała udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych pt. „Baśń darem miłości”. Dzieci pokazały pantomimę pt. Mała Syrenka” w oparciu o dzieło Ch. Andersena. W tym samym dniu „Króliczki” obchodziły Dzień Konia.
29.04 – Międzynarodowy dzień tańca – obchodziły grupy Słoników, Biedronek i Tygrysów. Dla skaczących przyjaciół to była realizacja modułu „Z kulturą mi do twarzy”. Dzieci tańczyły z chustami układ taneczny do melodii Pizzicato Polka”- była to wspaniała okazja do poczucia rytmu i melodii całym ciałem.
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Gitarowy Świat w Słoneczkach”, dzieci uczyły się nowych piosenek, oglądały koncerty gitarowe w wykonaniu zdolnych dziewczynek i chłopców z całego świata. Zdecydowanym ulubieńcem okazał się Marcin Patrzałek- zwycięzca Amerykańskiego ,,Mam Talent”. Słoneczka przygotowują się również do mini występów przy akompaniamencie gitary z okazji Dnia Rodziny, które odbędą się w maju.
Wycieczka do kuchni była fantastyczną przygodą – dzieci miały okazję zobaczyć duże garnki, ogromną łyżkę do zupy czy obieraczkę do ziemniaków, a także sprawdzić na specjalnej wadze ile ważą.
Ostatni dzień kwietnia, to początek cyklu zajęć o Polsce. W związku z tym, że 2 maja jest Dzień Flagi, a 3 maja Święto Konstytucji Słoneczka” wykonały pracę plastyczną na tablicę dla rodziców oraz śpiewały piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem” przy akompaniamencie gitary. Tygryski” stworzyły godło Polski, na którym orzeł zyskał zrobione przez dzieci pióra.
W ramach programu „Gramy zmysłami” dzieci z grupy Kubusie” wybrały się na sensoryczny spacer, na którym mogły podziwiać budzącą się do życia przyrodę i witać Wiosnę wszystkimi zmysłami.

Opracowanie:
mgr Marta Tymicka

M A R Z E C  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Przyszedł marzec, a z nim ważne i wyczekiwane przez wszystkich przedszkolaków wydarzenie – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 🙂

Ale zanim to nastąpiło już na początku miesiąca przedszkolaki z grupy Słoniki i Króliczki świętowały Światowy Dzień Piegów celem tego dnia było budowanie poczucia własnej wartości i pokazanie, że jest wiele inności w naszym otoczeniu.

Grupa Motylki 2.03 udała się na wycieczkę do Planetarium na seans „Polaris” – wyjaśnienie tajemnicy nocy polarnej.

03.03 świętowaliśmy Dzień Pisarza – Podczas zajęć dzieci dowiedziały się kim jest pisarz i czym się zajmuje. Przedszkolaki poznały również etapy powstawania książki czyli drogę od pisarza do czytelnika. W naszej szatni zagościła biblioteka, w której przedszkolaki mogą wypożyczać książeczki do domu, aby rozbudzać swoje zainteresowania czytelnicze.

Motylki 07.03 obchodziły Dzień Płatków Śniadaniowych, którego celem jest propagowanie zdrowych płatków śniadaniowych.

8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie Kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.  I w naszym przedszkolu nie zabrakło świętowania! W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim Paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów.

09.03 dzieci z grupy Motylki świętowały Dzień Barbie– celem było przybliżenie dzieciom historii powstania tej słynnej i znanej wszystkim lalki.

W ramach realizowanego w naszym przedszkolu programu prozdrowotnego „Zjadamy kolorowe owoce i warzywa, dlatego zdrowia i sił nam przybywa” we wszystkich grupach 15.03 obchodziliśmy „Święto ziół”. Celem tego święta było zapoznanie z niektórymi ziołami i ich właściwościami leczniczymi.

18.03 dzieci z grupy Słoniki obchodziły Światowy Dzień Recyklingu– przedszkolaki dowiedziały się co to jest recykling i jaka jest zasada jego działania.

21.03 Nastał długo wyczekiwany przez wszystkich Pierwszy Dzień Wiosny– przedszkolaki ze wszystkich grup ubrane na zielono świętowały ten radosny dzień. Świętowanie zaczęło się od konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Mimo wielu atrakcji najbardziej wyczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego przedszkolaki mogły pożegnać zimę i powitać wiosnę.

Tego samego dnia, oprócz powitania Wiosny dzieci z grupy Kubusie, Motylki i Biedronki świętowały Światowy Dzień Zespołu Downa. Włączyliśmy się w akcję pt. „Skarpety nie do pary!”. Dzieci przyszły do przedszkola w dwóch różnych, niepasujących do siebie skarpetkach na znak uznania ludzkiej unikalności.

Z okazji przyjścia wiosny w naszych salach zrobiło się radośnie i kolorowo, a w kącikach przyrody pojawiły się pierwsze wiosenne kwiaty. W każdej z grup założony został kącik hodowli roślin. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin.

W ramach realizacji projektu „Gramy zmysłami” dzieci z grupy Kubusie w marcu poznawały zmysł smaku. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową, która była znakomitą przekąską na drugie śniadanie.

W ramach projektu „Magiczna Moc Bajek” Kubusie omawiały moduł VI – empatia i wrażliwość. Dzieci uczyły się jak zrozumieć emocje innych osób, rozmawiały o tym co to jest życzliwość i jak należy okazywać sympatię innym.

Dodatkowo w ty miesiącu w grupie Pszczółek dzieci świętowały Dzień Wody z wykorzystaniem eksperymentów co pływa, a co tonie.

Dzieci z grup Kangurki i Kubusie wzięły udział w konkursie „Przedszkolaki świat sprzątają, do żółtego wyrzucają.” w ramach projektu „Działaj z imPETem”- dzieci stworzyły żółty pojemnik na odpady, dzięki temu utrwaliły sobie wiedzę na temat segregacji śmieci.

W marcu nasze przedszkole zorganizowało konkurs dzielnicowy „W stumilowym lesie na grę planszową lub karcianą. W ostatnim tygodniu marca przedszkolaki ze starszych grup grały w nagrodzone gry, aby zagłosować na najlepszą grę i wybrać nagrodę publiczności.

28.03 Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, z tej okazji dzieci z grup Króliczki, Słoniki, Biedronki, Motylki i Kubusie wybrały się na wycieczkę do teatru Bemowo na eko musical „Gaja”.

W ramach realizacji rocznego plany pracy w naszym przedszkolu w dniach 28.03-1.04 obchodziliśmy Tydzień Teatru. Przedszkolaki poznały wyposażenie teatru, jego rodzaje oraz zasady obowiązujące podczas oglądania przedstawień.

Opracowanie:
mgr Agnieszka Śniegocka

L U T Y  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Minął kolejny miesiąc Nowego Roku. Pożegnaliśmy luty, część z dzieci wraz z rodzicami wykorzystała okres ferii zimowych na odpoczynek i wspólne, rodzinne wyjazdy i nabranie sił do dalszej pracy.

Na początku miesiąca 07.02 na tablicach na korytarzach przy wejściach do przedszkola została przygotowana wystawa zdjęć „Słynnych budowli”, co było wstępem do kolejnych działań.

09.02 był obchodzony w przedszkolu „Międzynarodowy Dzień pizzy” celem tego dnia było rozwijanie zainteresowań kulinarnych, dbanie o czystość, estetykę podania posiłku. Dzieci poznały różne rodzaje pizzy, dowiedziały się jak robi się pizzę.

W Motylkach 11.02 był obchodzony „Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej”, który miał  zachęcić wszystkich  do pomocy zwierzakom, ale również uświadomić,  jak należy to robić w sposób bezpieczny dla zwierząt i ludzi.

Wszystkie grupy obchodziły również „Walentynki” 14.02 – święto, które uświadomiło dzieciom, że należy  okazywać najbliższym miłość i wdzięczność, na które zasługują. Tego samego dnia obchodzony był również w Słonikach i innych grupach „Europejski Dzień Numeru Alarmowego” wszystkie grupy tego dnia poruszyły ten temat w trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków
i też ich rodzin.

W Słonikach 15.02 był „Dzień oszczędzania Energii”, który kształtuje postawy proekologiczne, dzieci dowiedziały się jak wytwarzany jest prąd, co to są surowce odnawialne, jak oszczędzać energię, poznały dobre nawyki służące oszczędzaniu.

W ramach rocznego planu pracy w naszym przedszkolu został zorganizowany tydzień pt. „Mała wielka architektura” w dniach 18.02- 25.02. Podczas trwania tego tygodnia dzieci wspólnie z rodzicami tworzyły w domu modele słynnych budowli z klocków. Następnie robiły zdjęcie budowli i przynosiły je do przedszkola. W grupach opowiadały o swoich konstrukcjach i pokazywały zdjęcia. Na koniec tygodnia powstała wystawa zdjęć na tablicy w szatni, którą mogli  oglądać wszyscy chętni rodzice i dzieci. Wystawa mogła być inspiracją do wykonania innych ciekawych budowli w przedszkolu lub w domu.

Każda grupa zorganizowała „Dzień budowli z klocków” 25.02 Dzieci wspólnie budowały różne konstrukcje według własnego pomysłu lub próbowały zbudować budowle, które znają lub wcześniej widziały. Działania te miały na celu rozwijanie kreatywności i orientacji przestrzennej u dzieci.

W kilku grupach obchodzono również „Dzień kota” 17.02, święto miało podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, uwrażliwić na często trudny koci los. Dzieci dowiedziały się o tym jak ważne jest niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń dzieci związanych z opieką nad zwierzętami domowymi i zabawą z nimi.

W ramach realizowanego w naszym przedszkolu programu prozdrowotnego „Zjadamy kolorowe owoce i warzywa , dlatego zdrowia i sił nam przybywa” we wszystkich grupach 21.02 było zorganizowane  „Święto pieczywa”. Celem tego święta było uświadomienie dzieciom jak wielu rąk i pracy trzeba, aby powstał chleb. Miały również okazję zobaczyć różne rodzaje chleba i proces jego powstawania. W wielu grupach dzieci „wyrabiały” samodzielnie pieczywo z masy solnej

W grupie „Słoneczek” w lutym były zorganizowane koncerty gry na gitarze w wykonaniu 2 tatusiów dzieci z grupy. Dzieci były zachwycone i świetnie się bawiły.

26.02 w naszym przedszkolu obchodzony był „Dzień dinozaura”. Święto to miało rozbudzić zainteresowania dzieci i wzbogacić ich wiadomości z zakresu prehistorii; rozwijać wyobraźnię i fantazję poprzez zabawy twórcze. Wykonywane były prace plastyczne przedstawiające sylwety dinozaurów. Dzieci mogły również podzielić się informacjami dotyczącymi tych olbrzymich gadów. Dzieci przyniosły z domu albumy i książki o dinozaurach oraz figurki dinozaurów.

W grupie Króliczków 27.02 obchodzony był „Dzień niedźwiedzia polarnego” w ramach  ekologii. Dzieci dowiedziały się nowych informacji o niedźwiedziu , mogły obejrzeć zdjęcia , albumy przedstawiające zwierzę w warunkach naturalnych.

W lutym w grupie sześciolatków Tygryski, w ramach programu How do you feel? realizowany był temat „Zegar emocji”. Dzieci określały jaki codziennie mają nastrój, nazywały go, próbowały również opowiedzieć co wpłynęło na ich emocje.

W  ramach projektu „Gramy zmysłami” w lutym Kubusie za pomocą zmysłu węchu (przy zamkniętych oczach)  odgadywały różne zapachy, celem było pobudzenie zmysłu węchu.

W ramach projektu „Magiczna Moc Bajek” grupa Kubusiów omawiała moduł V – tradycja. Dzieci zapoznały się z historią naszego regionu, obejrzały dobranockę z dawnych lat – „Pyza” dzięki której poznały postać małej, rezolutnej kluseczki, która uciekła ze stolnicy i wędrowała po Polsce.

Grupa Kubusie obchodziła również „Dzień Eksperymentów”, który miał rozbudzić ciekawość otaczającego świata – dzieci robiły eksperymenty z wykorzystaniem wody, między innymi zaczarowany wulkan, malowanie na mleku, deszcz pełen kolorów .

W Kangurkach odbyło się spotkanie z mamą, która jest masażystką dziecięcą. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca masażysty, mogły również skorzystać z masażu. Na kolejnym spotkaniu z p. Wiesią z naszego przedszkola dzieci poznały na czym polega praca krawcowej, miały okazję obejrzeć maszynę do szycia z bliska i popatrzeć jak  się szyje.

W lutym odbyły się również zaległe zimowe przedstawienia dzieci, z okazji Dnia Babci i Dziadka, które ze względu na nieobecność małych aktorów nie odbyły się w styczniu.

Opracowanie:
mgr Danuta Dąbek

S T Y C Z E Ń  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Dopiero witaliśmy Nowy Rok a już styczeń za nami. Zima w dalszym ciągu ogranicza nam śnieg, na który bardzo czekamy. Nie możemy się doczekać aż uda nam się ulepić olbrzymiego bałwana i spełnić marzenia o tych wszystkich zabawach na śniegu.
Póki co prowadzimy akcję dokarmiania ptaków i chętnie dzielimy się z nimi ziarenkami i zebranymi po śniadaniu okruszkami oraz pestkami z jabłek i gruszek, które skrupulatnie zbieramy a przy okazji przeliczamy ile tych pestek udało nam się zebrać, który stolik zebrał najwięcej a który mniej i o ile mniej.

Jeśli już o jabłkach mowa to 17 stycznia obchodziliśmy Dzień Jabłka. Głównym celem tych obchodów było zachęcanie przedszkolaków do spożywania tych pysznych i zdrowych owoców. Dzieci za pomocą różnych zmysłów badały właściwości jabłek, porównywały ich kolor, wielkość a nawet wagę. Tworzyły wspaniałe prace plastyczne: wylepiały krepiną i plasteliną szablony jabłek, malowały i stemplowały połówkami jabłek umoczonymi w farbie. Degustowały jabłka i sok jabłkowy.

W kolejnym dniu, 18 stycznia świętowaliśmy urodziny Kubusia Puchatka. Były zagadki ze Stumilowego Lasu, dużo zabaw ruchowych i manualnych z przyjaciółmi  Kubusia Puchatka i oczywiście degustacja tego, co Kubuś najbardziej lubił – miodu.  Na koniec przedszkolaki dostały pamiątkowe medale i grupowy dyplom.

25 stycznia grupa VI ,,Słoniki” obchodziła Muzyczny Dzień Śniegu bawiąc się przy dźwiękach muzyki klasycznej, rozrywkowej i tej granej na instrumentach muzycznych przyniesionych przez dzieci do przedszkola. Dzieci słuchały dźwięków topniejącego sopelka, skrzypiącego śniegu, itp. Próbowały znaleźć odpowiedź na pytania: jak powstaje śnieg, czy śnieg jest czysty, po co potrzebny jest śnieg i co można robić kiedy jest śnieg. Zaś dzieci z grupy VII zrobiły śnieg z pianki do golenia a później wyczarowywały zimowe pejzaże do melodii A. Vivaldiego ,,Zima”. Dzień był wspaniałą okazją do przypomnienia zasad bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie tuż przed feriami zimowymi.

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Z kulturą mi do twarzy”, w styczniu podczas TYGODNIA MUZYKI, grupa VII ,,Biedronki” wykonała zadanie z Modułu I ,,W magicznym świecie dźwięków”. Przedszkolaki poznawały wygląd i nazwę poszczególnych instrumentów, słuchały ich brzmienia. Wzięły udział w wewnątrzgrupowym konkursie ,,Mój instrument”, na który wraz z rodzicami zrobiły wspaniałe instrumenty muzyczne takie jak: akordeon, gitary, flet, fletnia, marakasy i bębenki które zostały zaprezentowane starszakom na wystawce w szatni. Również w pozostałych grupach przedszkolnych powstawały kąciki muzyczne wzbogacane instrumentami przyniesionymi przez dzieci oraz tymi, które dzieci robiły wraz z nauczycielkami, np. kastaniety, marakasy, bębenki. Później słychać było z zewsząd rozbrzmiewający się akompaniament do różnych gatunków muzycznych. Przedszkolaki słuchały z nagrań fragmentów wspaniałych koncertów do muzyki Chopina, Beethovena, Bacha, Vivaldiego.

W Tygodniu Muzyki, 26 stycznia odbył się również Bal karnawałowy. Ze względu na szalejące wirusy, każda grupa organizowała bal w swojej Sali. Każda Sala została pięknie przystrojona kolorowymi balonami i serpentynami. Dzieci i panie nauczycielki pięknie się poprzebierały i wcieliły w ulubione bajkowe postacie. Wszyscy wspaniale się bawili prezentując swoje umiejętności taneczne i wszyscy zasłużyli na miano ,,tancerza roku” oraz  Króla i Królowej Balu. Ach, co to był za Bal!

28 stycznia obchodziliśmy Dzień Łamigłówek poprzez organizowane w grupach zabawy i gry logiczne oraz ćwiczenia wg założeń kinezjologii edukacyjnej P. E. Dennisona, takie jak: Pozycja Cooka, Kapturek myśliciela, Energetyczne ziewanie, ruchy naprzemienne, Leniwe ósemki. Był to dzień wszechogarniającej zabawy stymulującej wszechstronny rozwój dziecka, wspierającej integrację oczu, uszu i całego ciała. Dzieci bawiły się wspaniale, przy okazji całkiem nieświadomie ćwiczyły różne umiejętności intelektualne, motoryczne, orientacyjne, koncentrację i odporność emocjonalną (związaną z rywalizacją podczas gier).

W ramach realizacji projektu Gramy zmysłami grupa IX ,,Kubusie” zajęła się zmysłem dotyku. Dzieci wykonywały kolorowe gniotki z balonów i mąki. Potem każdy przedszkolak miał szanse ozdobić swojego gniotka według własnego pomysłu. Gniotki świetnie się sprawdzają w usprawnieniu małej motoryki oraz regulują odpowiednie napięcie mięśniowe rąk.

W ramach realizacji projektu Magiczna Moc Bajek dzieci z grupy IX Kubusie zrealizowały moduł IV- DOBRE MANIERY, KULTURA. Dzieci przypomniały sobie co to jest „savoir vivre” na podstawie opowiadania G. Kasdepke. Dodatkowo wykonały poradnik dobrego zachowania, w którym zostały zawarte wszystkie najważniejsze wartości i zasady dobrego wychowania.

W styczniu działo się u nas bardzo dużo. We wszystkich grupach ruszyły ostatnie przygotowania do Uroczystości Babci i Dziadka. Dzieci z zapałem robiły między innymi laurki, malowały serduszka, zakładały ,,las w słoiku” i to wszystko w prezencie dla swoich najukochańszych Babć i Dziadków. Każda grupa dokładała wszelkich starań aby przygotowane Zimowe Przedstawienie było tym najpiękniejszym prezentem a zarazem wyrazem wielkiej miłości i wdzięczności. Większość grup już zaprezentowała swoje przedstawienie. Były to bardzo wzruszające a zarazem uroczyste chwile. Przedszkolaki zaprezentowały się wspaniale jako aktorzy małej sceny.

Żegnając styczeń niektórzy udadzą się na ferie zimowe w poszukiwaniu śniegu by móc zaspokoić swoje marzenia o zimowych zabawach i różnych dyscyplinach sportowych troszkę na wzór tych olimpijskich, które będziemy mogli podziwiać w lutym.

Opracowanie:
mgr Anna Górniak

G R U D Z I E Ń  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Nareszcie nadszedł długo oczekiwany i ulubiony miesiąc, tych dużych i małych. I choć pogoda nadal nas nie rozpieszcza i tęsknimy za białym szaleństwem, a wirus sprawił, że nie możemy wszyscy wspólnie cieszyć się tym czasem…, to był to jak zwykle najbardziej magiczny miesiąc w roku!

Już w pierwszych dniach miesiąca świąteczna magia zagościła w naszym przedszkolu, kiedy to wszystkie grupy jednego dnia przystroiły swoje sale w świąteczne ozdoby i bajecznie połyskujące choinki. Tak rozpoczęły się przygotowania do najważniejszego spotkania w tym miesiącu, ale o tym już za chwilę …

Najpierw 4 grudnia grupa VII „Biedronki” świętowała Barbórkę, czyli „Dzień Górnika” – święto coraz mniej wspominane przez innych. Przedszkolaki poznały pracę górnika na podstawie „Legendy o skarbniku kopalń”, miały możliwość założenia na głowę oryginalnej czapki górniczej, obserwowały przez lupę bryłę soli kamiennej i węgla kamiennego.

I w końcu nadszedł 6 grudnia, pierwszy tak długo wyczekiwanych dzień – Mikołajki! W każdej grupie, od maluszków aż po starszaki, słychać było tego dnia radosny śmiech dzieci i świąteczne piosenki. Był zabawy, konkurencje, tańce i słuchanie historii o Św. Mikołaju. Zaroiło się od czerwonych czapek z pomponem i opasek z rogami reniferów, nie tylko na głowach dzieci. Widać było, jak pracownicy naszego przedszkola baaardzo lubią Św. Mikołaja. To właśnie wtedy Mikołaj pierwszy raz zostawił drobne upominki dla każdego dziecka, pięknie ilustrowaną księgę z bożonarodzeniowymi opowiadaniami oraz łakocie. Niespodzianka sprawiła przedszkolakom ogromną radość.

Potem zrobiło się jeszcze bardziej słodko. W ramach realizowanego w przedszkolu programu „Zjadamy kolorowe owoce i warzywa, dlatego zdrowia i siły nam przybywa” zorganizowano w każdej grupie Dzień Czekolady”, który miał na celu wdrożenie dzieci do rozumienia racjonalnego żywienia i jego znaczenia dla zdrowia. Przedszkolaki za pomocą różnych zmysłów poznawały właściwości czekolady, próbowały różnych rodzajów czekolady. Dzieci z gr. VI „Słoniki” wykonały sałatkę owocową z polewą czekoladową, która cieszyła się dużą popularnością.

10 grudnia nasze przedszkole odwiedził Miś Edzio, który przeprowadził dla przedszkolaków Warsztaty pierwszej pomocy. Dzieci miały okazję zdobyć ważną wiedzę i poćwiczyć umiejętności praktyczne w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Przypomniane zostały również zasady bezpiecznego przebywania i zabawy w przedszkolu, domu i na placu zabaw.

Ponadto tego dnia starszaki z grupy VIII „Motylki” świętowały jeszcze Światowy Dzień Piłki Nożnej, Jest to dzień obchodzony na całym świecie przez piłkarzy i kibiców. Został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby zjednoczyć kibiców i piłkarzy oraz pokazać, że wszyscy tworzą futbolową rodzinę. Dzieci słuchały ciekawostek o tej dyscyplinie sportowej, faktów historycznych o powstaniu piłki oraz uczestniczyły w zmaganiach sportowych z piłką w roli głównej. Celem nauczycielek było zaktywizowanie dzieci do podejmowania aktywności sportowej, bo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Każdy nietypowy, wyjątkowy dzień świętowany w naszym przedszkolu, jest wspaniałą okazją do realizowania zadań zawartych w Podstawie Programowej, a przy okazji, dzieci mogą dowiedzieć się kilku interesujących faktów w czasie kreatywnych zabaw oraz poćwiczyć różne umiejętności językowe, matematyczne i ruchowe. 12 grudnia swój wielki dzień mały również guziki. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a jak się okazuje guziki liczy się tuzinami. Tego dnia dzieci z grupy VI „Słoniki” świętując „Dzień Guzika” przyniosły do przedszkola przeróżne guzikowe okazałości. Były one w rękach przedszkolaków niczym skarby, odkrywane z zachwytem, oglądane, porównywane, opisywane, przeliczane … To był niesamowity dzień a guzikowe zabawy towarzyszą im już codziennie.

I wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany dzień – Bal ze Świętym Mikołajem. Wszystkie dzieci (choć podzielone na kilka grup, aby zachować zasady reżimu sanitarnego) odświętnie ubrane, zgromadziły się w sali teatralnej i w napięciu oczekiwały przyjścia gościa! Kiedy się zjawił radości oraz wspólnym tańcom i zabawom nie było końca! Takie spotkanie zdarza się tylko raz do roku. Każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem, które rodzice mogli podziwiać w galerii zdjęć przedszkola. Wszyscy doskonale bawili się w towarzystwie Św. Mikołaja. Również prezenty dla przedszkolaków okazały się prawdziwą niespodzianką. To był naprawdę wspaniały dzień.

W ramach realizacji projektu Magiczna Moc Bajek” w grupie IV „Słoneczka” realizowany był Moduł III – TOLERANCJA, AKCEPTACJA. Dzieci wysłuchały bajki H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko” i próbowały odpowiedzieć na pytanie: „Czy inny znaczy gorszy?”. Wyjaśnialiśmy takie pojęcia jak: tolerancja, akceptacja oraz słowo „Inność”. W ramach tego modułu dzieci obejrzały również przygody Kota Filemona i Bonifacego. Głównym celem było zapoznanie z bajkami z dawnych lat oraz rozbudzanie wyobraźni dziecka.

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” dzieci z grupy IV uczestniczyły w „Tęczowym eksperymencie ze wzrokiem” podczas którego mogły przy pomocy białej kartki, lusterek i wody obserwować zjawisko tęczy rozwijając swoja spostrzegawczość i zmysł wzroku. „Z darami natury świat nie jest ponury”- to kolejny projekt realizowany w grupie IV w ramach którego dzieci rozwijają swoją empatię w stosunku do zwierząt. Z kolei w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Z kulturą mi do twarzy” – dzieci obejrzały spektakl malowany piaskiem.

Dzieci z naszego przedszkola brały udział w ogólnopolskim konkursie „Kartka Bożonarodzeniowa dla seniora” zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 214 w Łodzi. Miło nam poinformować, że dziewczynka z grupy 6-latków Gabrysia zajęła II miejsce w konkursie, promując tym samym nasze przedszkole.

Nasze przedszkole brało także udział w dzielnicowym przeglądzie plastycznym pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Białołęka „Świąteczny Ratusz”, którego celem było kultywowanie tradycji świątecznych poprzez wykonanie ozdób choinkowych. Przedszkolaki wykonały ozdoby choinkowe wykonane z materiałów recyklingowych. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na choince w Urzędzie Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy przy ul. Modlińska 197;

Dzieci z grupy IV „Słoneczka” w grudniu wzięły udział w akcji „Murem za Polskim Mundurem”, która to akcja wspiera polskich żołnierzy na granicy z Białorusią. Nauczycielki nagrały filmik ze śpiewaną przez dzieci kolędą, wykonały kartkę świąteczną z życzeniami i przesłały te materiały do Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, chcąc wesprzeć żołnierzy w czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Zanim nadeszła kalendarzowa zima nasze przedszkole pod hasłem ZADBAJMY O WSZYSTKICH W TE ŚWIĘTA 🙂 zaangażowało się w akcje charytatywne. Celem akcji „Wigilijna Pomoc Sąsiedzka” było zebranie produktów żywnościowych dla dzieci z białołęckich domów dziecka oraz najbardziej potrzebujących mieszkańców Białołęki, aby nikt w święta nie pozostał głodny. Chcieliśmy dać przykład naszym Przedszkolakom, aby w ten sposób rozbudzać ich empatię na potrzeby innych i chęć służenia pomocą słabszym. Dobrym sposobem była prośba skierowana do dzieci, aby podzieliły się np. swoimi ulubionymi słodkościami.

W okresie zimowym staramy się również dbać o zwierzęta. Oprócz przygotowania grupowych karmników ze smakołykami dla paków, przyłączyliśmy się do akcji „Nakrętki zbieramy psiakom pomagamy” organizowanej co roku przez Fundację Przyjaciół Braci Mniejszych. W tym celu na terenie przedszkola zorganizowano zbiórkę nakrętek na rzecz pomocy bezdomnym psom w Nowym Dworze Mazowieckim.

21.12 nasze przedszkole powitało nową porę roku podczas obchodów „Dnia zimy”. Dzieci oraz Panie miały na sobie ubrania w kolorach zimy – niebieskim i białym. Tego dnia zabaw nie było końca. Całe przedszkole bawiło się iście zimowo. Sale zamieniły się w śnieżne krainy po tym, jak rozmawiano o tym, czym jest śnieg i jak powstaje. Dzieci zjeżdżały na sankach, nartach, a także łyżwach. Dzięki gazetom i papierowym śnieżynkom mogły rzucać się śnieżnymi kulkami, robić anioły na śniegu, a nawet ulepić bałwana.. Były też bałwankowo – śnieżne piosenki, zimowe kalambury i quizy, malowanie zimowych pejzaży oraz wiele innych równie zimowych atrakcji.

Grudzień to czas intensywnych przygotowań do celebrowania Świąt Bożego Narodzenia. Mimo ograniczeń związanych z zapraszaniem gości, nauczycielki dołożyły starań, aby wprowadzić nasze przedszkolaki w ten niezwykły czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. Realizując założenia Kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, codziennie czytały bajki, baśnie i opowiadania o tematyce świątecznej. Pamiętając, że nie do przecenienia jest rola, jaką  w wychowaniu i rozwoju młodego człowieka odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny słuchacza i czytelnika.

Tuż przed samymi świętami wszystkie przedszkolaki wykonały świąteczne ozdoby, które zaniosły do domów i zawiesiły na choinkach.

To był naprawdę magiczny czas, pełen radości i uśmiechu. Teraz czekamy na to, co przyniesie nam w darze NOWY ROK!

Opracowanie:
mgr Wioletta Milewska
mgr Elżbieta Janiuk

L I S T O P A D  w Przedszkolu nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Kolejny miesiąc za nami, już niedługo GRUDZIEŃ i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia 🙂 Na początku listopada tj. 04.11 odbył się uroczysty „Dzień Dyni”, tego dnia królował kolor POMARAŃCZOWY. Dzieci wraz z Paniami Nauczycielkami zorganizowały zabawy i gry ruchowe, zapoznały się także z wyglądem dyni.

Następnego dnia świętowano „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”. Przedszkolaki wraz z rodzicami pokazały jak bardzo potrafią być kreatywne. Poprzebierane w różne postaci z bajek przybyły do przedszkola. W każdej grupie odbyła się szalona zabawa. Dzieci rozwijały zainteresowania bajkami i baśniami. Panie Nauczycielki z wszystkich grup tworzyły sytuacje doskonalące mowę, zdolność koncentracji i skupienia uwagi poprzez czytanie bajek.

10.11 odbyła się Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowana przez gr. VIII „Motylki”. Celem było kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości. Nasze Przedszkole wzięło również udział w przedsięwzięciu pt.: „Szkoła do Hymnu”. O godzinie 11.11 wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Grupa VIII brała udział w wycieczce do Zamku Królewskiego i uczestniczyła w zwiedzaniu zamku, jak również w zorganizowanych lekcjach.

16.11 w grupach zorganizowano Dzień tolerancji, a co za tym idzie poszerzenie wiedzy na temat tolerancji, zaszczepianie zrozumienia i sympatii dla ludzi wykluczanych z powodu swojej odmienności. Panie Nauczycielki zorganizowały pogadankę z dziećmi, przypomniały również jak ważny jest Kodeks Przedszkolaka, jak również odnoszenie się do wszystkich z należytym szacunkiem.

Dzień później w naszym przedszkolu odbył się Dzień Małego Artysty i zapoznanie dzieci z gatunkami malarskimi: pejzaż, portret, martwa natura, abstrakcja. Przedszkolaki rozwijały poczucie estetyki poprzez obcowanie ze sztuką. W grupach dzieci sześcioletnich zorganizowano cykl spotkań „6 obrazów dla sześciolatka”, a Pan z fundacji AVE opowiadał o historii Białołęki.

19.11 obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka świętowany z UNICEF. Celem było zapoznanie wychowanków z Konwencją Praw Dziecka i uświadomienie im, że w ich otoczeniu są osoby, do których mogą zwrócić się o pomoc. Nasze przedszkole otrzymało dyplom za udział w tym przedsięwzięciu.

22.11. odbył się przemiły „Dzień Kredki”. Panie Nauczycielki zorganizowały zabawy z kolorowymi kredkami. Dzieci poznały różne rodzaje kredek, doskonaliły sprawność manualną, jak i rozwijały wyobraźnię i fantazję. Zabawy te miały na celu wdrażanie dzieci do prawidłowego trzymania kredki oraz rozwijania kreatywności.

24.11. w naszym przedszkolu zorganizowano „Dzień Buraka” w ramach projektu zdrowotnego. Dzieci w starszych grupach sporządziły surówkę z buraka i jabłka, poznały wygląd buraków oraz jak rośnie to warzywo. W młodszych grupach dzieci wyklejały gotowy szablon buraka, odbyły się także „czerwone zabawy”, a więc królował kolor czerwony. Dzieci poznały również wesołą piosenkę pt.: „Witaminki”.

W kolejnym dniu świętowano Dzień Misia. W każdej grupie Panie Nauczycielki zorganizowały wesołe zabawy dla dzieci. Przedszkolaki mogły również przynieść swoje ulubione pluszowe misie. Tego dnia odwiedziła nasze przedszkole Pani Higienistka, która przekazała dzieciom informację jak należy dbać o zęby i co należy jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowy i piękny uśmiech. W listopadzie również świętowaliśmy „Dzień Jeża”, w poszczególnych grupach Panie Nauczycielki przybliżyły przedszkolakom obraz tych ciekawych zwierząt, zorganizowały również ciekawe gry i zabawy.

Odwiedziła nas też autorka bajek dla dzieci Hanna Niewiadomska, która czytała dzieciom swoją książkę. Przedszkolaki poszukiwały rymów do podanych wyrażeń, miały różne pomysły na bajki.

Dnia 26.11 został rozstrzygnięty konkurs zorganizowany przez Miejskie Przedszkole Integracyjne „Malinka” na zabawkę sensoryczną. Chłopiec z grupy VII otrzymał wyróżnienie, praca została wyeksponowana w holu przedszkola, a laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

Dzieci z gr. III w ramach realizacji modułu ogólnopolskiego projektu: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury – Opowiem Wam o Polsce” stworzyły grę dydaktyczną na podstawie Legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Gry i zabawy nie było końca, dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat polskich Legend, jak również rozwijały umiejętności współzawodnictwa.

Od listopada w grupie IV realizowana jest innowacja pedagogiczna pt.: ,,Gitarowy świat w Słoneczkach”, autorstwa jednej z nauczycielek. Dzieci śpiewały piosenki dopasowane do tematu zajęć tj.: ,,Kolorowe listki”, ,,Wiatr Psotnik”, ,,Koła autobusu”, ,,Jesteśmy Polką i Polakiem ,,Jadą, jadą misie”. Podczas odpoczynku poobiedniego dzieci słuchały kołysanek przy dźwiękach gitary, rozpoznawały piosenki na podstawie kilku akordów.

Nasze przedszkole w ramach projektu „Magiczna Moc Bajek” w tym miesiącu zajęło się znaczeniem słowa PRZYJAŹŃ. Grupa IV stworzyła plakat grupowy pt.: „Drzewo Przyjaźni”. Panie nauczycielki wraz z dziećmi z grupy IX stworzyły „Prawa Przyjaźni”.

W ramach projektu „Gramy zmysłami” dzieci z grupy IX stworzyły grzechotki sensoryczne, uczyły się lokalizować dźwięk i określać, czy słyszą go głośno, czy cicho, a w ramach projektu „Z kulturą i do twarzy” przedszkolaki wykonały kukiełki z łyżek drewnianych i zorganizowały mini teatrzyk.

W listopadzie nasze przedszkole zakończyło akcję zbierania groszy, wszystkie przedszkolaki brały udział w zbiórce pieniędzy na rzecz pomocy dzieciom, które są zagrożone rozłąką z rodzinami lub jej doświadczyły. Pieniądze ze zbiórki zostały przekazane potrzebującym.

Opracowanie:
mgr Kamila Kurowska

P A Ź D Z I E R N I K  w Przedszkolu nr 64 im. „Przyjaciół Kubusia Puchatka”

Październik minął wszystkim jeszcze szybciej niż wrzesień. W związku z ogłoszoną akcją ,,Owocowy październik”, każdego dnia dzieci zdobywały punkty za zjedzone owoce. Na koniec miesiąca wszystkie grupy otrzymały dyplomy za udział w akcji. Najważniejsze jednak jest to, że dzieci bardzo chętnie zjadały owoce, budując w ten sposób  odporność, tak potrzebną w następnych miesiącach. Zgodnie z harmonogramem programu ,,Zjadamy kolorowe owoce i witaminy” dzieci razem z nauczycielkami przygotowały plakat o zdrowej żywności oraz ,,Kodeks Zdrowego Przedszkolaka”.

Na początku miesiąca odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Wszystkie dzieci, które po raz pierwszy zaczęły chodzić do przedszkola od września, wzięły udział w zabawie z okazji pasowania, Każde dziecko otrzymało na pamiątkę dyplom oraz mały upominek.

W niektórych grupach obchodzony był Dzień Muzyki – dzieci miały okazję słuchać utworów z różnych stron świata, a w tygodniu gier planszowych brały udział w rozgrywkach w warcaby, double, gry planszowe, szachy czy Chińczyka.

Wycieczki do Dyniolandii, to wspaniale spędzony czas na świeżym powietrzu, Dzieci wróciły zmęczone, ale pełne wrażeń i zdobytych wiadomości na temat dyń i nie tylko.

Podczas pierwszego spotkania z policjantem – (z cyklu trzech spotkań o bezpieczeństwie), dzieci na podstawie oglądanej bajki pt. „Reksio i koguty”  dowiedziały się co to jest „przemoc”. Pan policjant mówił o złych zachowaniach dzieci i stosowania przemocy wśród rówieśników, które niosą za sobą konsekwencje.  Nasz gość mówił o tym, iż złe zachowania wobec innych ludzi i dzieci sprawiają im ból i przykrość.

Pozostając w tematyce bezpieczeństwa, to wszystkie grupy były na spacerze na skrzyżowaniu, utrwalając w praktyce bezpieczne przechodzenie po ulicy i szukając znaków, które poznały na zajęciach.

Dzień Uśmiechu i Dzień Drzewa obchodzony w niektórych grupach zachęcał dzieci  do codziennego uśmiechu oraz dzielenia się nim z innymi. Uśmiech nic nas nie kosztuje, a wiele może znaczyć dla drugiego człowieka. Dzień Drzewa upłynął nam na propagowaniu idei ochrony przyrody. Uświadomił dzieciom rolę drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka.

Teatrzyk ,,Królowa Jarzynowa” to przedstawienie, które sprawiło dzieciom mnóstwo radości. Podczas spektaklu dzieci otrzymały cenną lekcję, że należy dbać o wszystkie zwierzęta. Główna bohaterka Królowa Bona przypomniała przedszkolakom jaką istotną rolę, dla  ich zdrowia odgrywają warzywa. Królowa, nie tylko zmieniła nawyki żywieniowe Króla, ale również Naszych Przedszkolaków. Dzięki przekazanym wartościom wiemy, jak obchodzić się ze zwierzętami oraz jak zdrowo się odżywiać.

W październiku obchodziliśmy Tydzień Europejski. W przedszkolu pojawiły się tablice tematyczne z flagami i zdjęciami Włoch, Grecji, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Każdego dnia dzieci miały okazję wzbogacać swoją wiedzę na temat danego państwa, wykonać pracę plastyczną lub techniczną, a przede wszystkim spróbować potraw z danego kraju. Niektóre z grup wykonały samodzielnie sałatkę grecką. Radości było co niemiara. Ogromne podziękowania należą się rodzicom, którzy jak zawsze spisali się na medal wypożyczając na zajęcia albumy, magnesy i różne drobiazgi charakterystyczne dla danego państwa Europy.

Spacery do parku i w okolicach przedszkola, to czas spędzony na poszukiwaniu jesieni. Dzieci obserwowały zmieniającą się przyrodę, zbierały liście i jesienne owoce – kasztany, żołędzie. Dzięki takim spacerom w przedszkolu, a także z rodzicami jesienne kąciki były kolorowe i jedyne w swoim rodzaju.

Światowy Dzień Mycia Rąk, to dzień w którym dzieci utrwalały umiejętność prawidłowego mycia rąk przed posiłkami lub po wykonanej pracy plastycznej oraz uświadamiały sobie jakie zagrożenia niosą brudne ręce.

W każdej grupie realizowana jest akcja ,,Cała Polska czyta dzieciom”, w ramach której nauczycielki czytają dzieciom proponowane przez Fundację książki – zgodnie ze Złotą Listą lub inne wybrane przez dzieci lub nauczycielki. Zachęcamy wszystkich rodziców do czytania swojemu dziecku ,,Codziennie, dwadzieścia minut dziennie”. Wspólnie spędzony czas, to najlepsza metoda wychowawcza.

Październik obfitował w różne konkursy, w których brały udział chętne dzieci z rodzicami lub nauczycielkami. Szczególnie konkurs ,,Stworek z warzyw” obfitował w ciekawe prace. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 26 października. Tego też dnia obchodzony był w naszym przedszkolu ,,Dzień Marchewki”. W tym dniu zrobiło się bardzo pomarańczowo w przedszkolu, a królową warzyw była marchewka, którą dzieci spożywały na różne sposoby – kółeczka, słupki, surówka lub soczek.

Dzień Origami i Dzień Miłośników Pluszaków, to ostatnie akcje organizowane w niektórych grupach. Przepiękne prace plastyczne i zabawy z pluszakami, to z pewnością niezapomniane wspomnienia z przedszkola.

Do drzwi puka listopad i Bajkowe Postacie, ale o tym już za miesiąc 🙂

Opracowanie:
mgr Joanna Sochacka
mgr Anna Gregorczuk

W R Z E S I E Ń  w Przedszkolu nr 64 im. „Przyjaciół Kubusia Puchatka”

W pierwszych dniach września z radością przywitaliśmy przedszkolaki oraz rodziców. Dzieci przyniosły ze sobą nie tylko uśmiech, ale także bardzo wiele wspaniałych wspomnień i wrażeń. Ciepło powitaliśmy w naszym gronie wszystkie dzieci, a szczególnie młodsze, które rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Pierwsze dni pobytu w przedszkolu i emocje z nim związane maluszki mają za sobą. Poznały swoje Panie, które włożyły wiele starań, aby dzieci czuły się w przedszkolu jak najlepiej, salę, zabawki i pomieszczenia przedszkolne, poprzez wspólne zabawy zaczęły nawiązywać relacje z rówieśnikami. Starsze dzieci również poświęciły dużo czasu na działania dydaktyczne, zabawy integracyjne, twórcze, muzyczno-ruchowe, plastyczne, które pozwalają na rozwijanie talentów i zainteresowań dzieci. Przypomniały sobie kodeks przedszkolaka, czyli zasady obowiązujące w przedszkolu, a także plan dnia, według którego działamy.

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym dniu dzieci poznały historię dziewczynki Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości dowiedziały się, że, pomimo iż każdy jest inny to posiada jakieś uzdolnienia, ukryte talenty. W tym dniu przedszkolaki z dużym zaangażowaniem wykonały przeróżne aktywności z wykorzystaniem kropki.

Następnego dnia 16 września w ramach realizowanego w przedszkolu programu „Zjadamy kolorowe owoce i warzywa, dlatego zdrowia i siły nam przybywa” zorganizowano w każdej grupie Dzień Orzecha w tym dniu oprócz działań matematycznych, zajęć plastycznych dzieci poznały różne rodzaje orzechów, a także rozmawiano o tym, jakie znaczenie mają one dla zdrowia.

W poniedziałek 20 września w przedszkolu panowała radosna atmosfera. Wszystkie grupy przedszkolaków uczciły szczególnie wyjątkowy Dzień Przedszkolaka. Dzieci wzięły udział we wspólnych zabawach muzyczno-ruchowych, sportowych, konkursach, organizowanych z okazji tego święta. Był to miły dzień pełen wrażeń, a na koniec dzieci otrzymały upominek w postaci dyplomu lub medalu.

24 września grupa „Króliki” obchodziła Międzynarodowy Dzień Królika, z tej okazji przedszkolaki aktywnie i z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w różnorodnych zabawach muzyczno-ruchowych.

W drugiej połowie września przywitaliśmy nową porę roku Panią Jesień. W  tym dniu dominował kolor czerwony, dzieci poznały pierwsze oznaki jesieni z tej okazji powstały piękne kąciki przyrody wzbogacone w dary jesieni oraz twórcze i kreatywne prace plastyczne. Zgromadzone dary jesieni zostały również wykorzystane do przeprowadzenia różnych, ciekawych zajęć i działań dydaktycznych.

W ostatnim tygodniu września zaprosiliśmy do przedszkola policjanta, który odwiedził nas wraz Borsukiem przebranym policjantem. Podczas spotkania dzieci z zainteresowaniem przyglądały się jak wygląda strój policjanta oraz wysłuchały na, czym polega jego praca. Borsuk przypomniał dzieciom o przepisach ruchu drogowego oraz podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w przedszkolu i w domu. Tego samego dnia odbyła się niespodziewanie próbna ewakuacja. Wszystkim udało się opuścić szybko i sprawnie budynek przedszkola z zachowaniem procedur obowiązujących w placówce.

Kolejnego dnia dzieci uczestniczyły w Dniu Głośnego Czytania 29 września, który jest kontynuowany codziennie przez nauczycieli. Przedszkolaki w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem wsłuchały przeczytanej literatury. Na koniec z chęcią opowiedziały o swoich ulubionych książkach. Miłym wydarzeniem na koniec września był Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom życzenia, dodatkowo chłopcy otrzymali upominki. Był to dzień pełen radości i wielu zabaw realizowanych również w oparciu o pedagogikę zabawy.

Opracowanie:
mgr Ewa Gałach
mgr Ewelina Lesińska