„Jak widzi to Twoje dziecko? Oglądaj, nie filmuj !”

Szanowni  Państwo , czy zastanawialiście  się kiedyś, jak widzą Was  dzieci podczas różnorodnych wystąpień w przedszkolu? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla dziecka Wasza obecność podczas przedstawienia, do którego dziecko przygotowywało się z grupą przez ostatnich kilka tygodni?

W obecnych czasach, w których żyjemy, telefon i tablet to nieodzowne elementy naszej codzienności. Również codzienności naszych dzieci. Świat cyfrowy niesie ze sobą wiele korzyści, ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, a także kontakt z bliskimi. Jest także źródłem wielu materiałów edukacyjnych oraz dopływem informacji ze świata. Poprzez portale społecznościowe staramy się utrzymywać kontakt z rodziną i znajomymi, przedstawiać różne fragmenty z naszego życia. Dzielimy się z innymi ważnymi wydarzeniami, a na pewno do takich można zaliczyć  występ dziecka podczas przedstawienia w przedszkolu z okazji różnorodnych uroczystości.

Taki występ jest dla dziecka bardzo ważnym wydarzeniem, niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Dziecko przygotowuje się do występu wiele dni, codziennie ćwiczy wierszyki i piosenki, jest podekscytowane i nie może się doczekać, kiedy będzie mogło zaprezentować się przed rodzicami. Często samemu wystąpieniu towarzyszy stres, strach, nieśmiałość przed innymi rodzicami zasiadającymi na widowni. Z tego właśnie powodu tak ważna jest obecność rodzica, jednak nie tylko polegająca na fizycznej obecności, ale na wspólnym przeżywaniu z dzieckiem, udzielaniu wsparcia, motywacji, a przede wszystkim okazywaniu  uwagi skupionej wyłącznie na dziecku. Niestety, nie będzie to możliwe, kiedy dziecko ze swojej perspektywy zamiast mamy będzie widziało telefon komórkowy lub aparat. Dziecko nie do końca rozumie całą sytuację, nie może nawiązać kontaktu wzrokowego i interakcji
z najważniejszym dla siebie widzem całego przedstawienia. Również rodzic, jako odbiorca, obniża swoją możliwość przeżywania spektaklu wspólnie z małymi aktorami, skupiając uwagę na złapaniu jak najlepszego ujęcia. Należy również pamiętać, że dziecko może się krępować tym, że jest nagrywane przez obce osoby oraz o tym, że nie każdy rodzic życzy sobie tego, aby jego dziecko było nagrywane.

Może warto poszukać rozwiązania takiej sytuacji? Z myślą o dzieciach, a także rodzicach i innych członkach rodziny. W trosce o dobro dzieci, zachęcam Was, Drodzy Rodzice, aby podczas występów nie korzystać z telefonów komórkowych. Na koniec każdego wystąpienia, kiedy emocje opadną, zawsze jest możliwość zrobienia wspólnych zdjęć, które będą pamiątką na lata. Być może innym rozwiązaniem będzie wspólne wybranie jednej osoby spośród widowni, która zarejestruje występ za zgodą pozostałych rodziców i udostępni nagranie. Rozwiązań jest wiele, pamiętajmy jednak o tym, że najważniejszy jest komfort dzieci podczas występów i wspólne dzielenie emocji z nim związanych.

Opracowała: mgr Danuta Dąbek

źródło: dr J. Andrzejczak, „Tak widzi ciebie twoje dziecko”, „Bliżej Przedszkola”, nr 4.223/2020