„Wspieranie rozwoju dziecka poprzez gry planszowe.”

Obecnie przeżywają renesans gry planszowe. Zarówno te dla najmłodszych dzieci, młodzieży (urządzają urodziny tzw. „planszowymi”), po dorosłych (lubiących spędzać w ten sposób czas z rodziną i znajomymi).
Jest to ciekawa okazja do spotkania z drugim człowiekiem (również małym) przy doznaniach intelektualnych i społecznych. Czyż nie za tym tęsknimy?… za kontaktem z drugim człowiekiem. W obecnych czasach, który wydaje się, że „czas pędzi” jest szansa na zatrzymanie go i pobycie z innymi. Gry planszowe potrafią dostarczyć wiele emocji, zabawy, wzajemnych relacji między graczami.
Dziecko wychowane w domu, gdzie w użyciu są gry planszowe, na pewno będzie miało łatwość w relacjach międzyludzkich, znajomość i chęci do stosowania się do zasad społecznych. Będzie człowiekiem potrafiącym: wymagać od siebie, wygrywać i przegrywać (siła psychiczna), przewidywać i planować sprawy, kończyć rozpoczęte rzeczy. Czy nie są to umiejętności niezbędne w każdej pracy? A wcześniej, na etapie edukacji, to będzie podstawą do sukcesu w nauce.
Warto sięgać po gry planszowe z jeszcze jednego względu- daje nam to szansę na bliższe poznanie własnego dziecka. Możemy podczas gry zaobserwować: jak długo dziecko potrafi skupić uwagę, poznać zakres jego słownictwa, czy zna kolory, nazywa rośliny i zwierzęta, czy umie przeliczać, czy wreszcie rozumie zasady.
Rodzice mogą być pierwszymi diagnostami malucha. Potem to może zaowocować i pozwolić na ewentualną otwartość rodzica we współpracy z: lekarzami, logopedami, psychologami i nauczycielami. Żeby dzieci zaciekawiły się i polubiły gry planszowe warto starannie dobierać je do wieku dziecka i dbać o systematyczność przeprowadzania takich zabaw (ustalenie konkretnego dnia w tygodniu). Ważne, aby stymulowały one dziecko do myślenia zgodnie z wymogami etapu rozwoju, na którym znajduje się maluch.
Pamiętajmy o mądrym pomaganiu dzieciom w trakcie gry. Nie dążmy na siłę do tego, żeby za każdym razem ono wygrywało. Lepiej będzie dla niego, jak w naszej obecności oswoi się z tym, że „raz się wygrywa, raz się przegrywa”.
Kiedy nasze dzieci są jeszcze w okresie przedszkolnym to wybierajmy gry kolorowe, bogate w obrazki.
Zaplanujcie czas, miejsce i ilość graczy (kogo możecie zaprosić na wspólne granie) i … życzę dobrego czasu ze swoim dzieckiem.

Opracowała
Marta Tymicka